Břečťan

22.05.2022

Břečťan- výborný čistící přípravek nejen na nádobí

 Asi všem známá invazivní rostlina, která má listy  zelené celoročně. Je to popínavá rostlina a plazit ji můžete vidět skoro všude možně - po zdech domů, po zídkách, skalkách, na hřbitovech, na kmenech stromů atd. Vyšplhat se může až do výšky 30m.

Moc mě zaujalo, že (a teď cituji) : "hlavní ekologický význam břečťanů spočívá v produkci nektaru a plodů, přičemž oboje produkuje v době, kdy ostatních zdrojů plodů, či nektaru je nedostatek. Kupříkladu včela druhu Colletes hederae je kompletně závislá na břečťanech a celý její životní cyklus je s nimi provázán. Plody břečťanu slouží jako potrava pro mnoho ptáků, naopak listy slouží jako potrava pro larvy některých druhů motýlů.

Mnoho kultivarů se pro pestré žíhání a neobvyklé tvary listů využívá v zahradnictví jako dekorace. Frank Lloyd Wright je často spojován s příslovím "Doktoři své omyly pohřbívají, architekti je pokrývají břečťanem" .

Toxicita - je to důležité pro vás co budete přípravek vyráběk, prosím čtěte!

"Bobule břečťanu jsou pro lidi mírně jedovaté, vzhledem k jejich velmi hořké chuti však k otravám dochází jen velmi výjimečně. Listy obsahují terpen, saponin, a falcarinol, který může některým lidem způsobit alergickou reakci (kontaktní dermatitidu). Osoby, které trpí touto alergií, budou pravděpodobně také podobně reagovat na mrkev a další členy čeledi miříkovitých, protože také obsahují falcarinol. 


A teď k mému příspěvku -  tvoření z listů břečťanu .

Čistící prostředek, který pochází z vaší zahrady, je 100% biologicky odbouratelný a hotový za pár chvil. Břečťan  obsahuje ve svých listech (jak se zmiňuji už i výše) saponiny, tedy pěnící látky, které ve spolupráci s vodou nejen že vytvoří mýdlu podobnou pěnu, ale ještě i krásně čistí. 

Co budete na jeho výrobu potřebovat a jak postupovat?

  • Lístky břečťanu nakrájejte na menší kousky a naplňte jimi zvolenou sklenici zhruba do dvou třetin.
  • Přelijte horkou vodou a nechte hodinu louhovat.
  • Občas sklenicí pořádně zatřeste.
  • Poté slijte - a máte čistící prostředek hotový.

Na normálně zašpiněné nádobí budete potřebovat asi hrnek prostředku do umyvadla vody. Skladovaný v chladu vám vydrží zhruba týden.

Raději si tedy udělejte vždy čerstvou dávku, neměl by to být problém - břečťan se přece zelená během celého roku.

Moc vám přeji ať se dílo daří ♡