Lufa válcovitá

22.05.2022

Lufa válcovitá - žínka, hubka na nádobí, nebo i jídlo

Pokud je možnost tvořit z darů přírody nebráním se, je to  úžasný pocit, neboť dokážete být soběstačný, dokážete ze svého zdroje vytěžit mnoho úžasného, zdravého, kvalitního. 

Tuto rostlinku si může vypěstovat snad kdokoli (není to vůbec složité) a poté využít jak k úklidům, nebo také k očistě těla a úplně v mladé fázi jako dobrotu plnou vitamínů, minerálů, bílkovin :).

Tato rostlina je  tykev, kdy mladé, nezralé plody jsou jedlé a velice chutné (plné minerálů, vitamínů a bílkovin), ale musíte je sklidit do týdne či dvou po opylení květů (později jejich vláknina sílí). Naopak tedy na vyzrálých plodech si už nepochutnáte, jsou hořké a tuhé. Pokud ji budete chtít jíst, hodí se do salátů, podobně jako salátová okurka. Je výtečná do leča, dušených i smažených zeleninových směsí. Můžete ji zapékat podobně jako lilek. Plody lze zpracovat a nakládat stejně, jako mladé okurky nakládačky. Jsou nízkokalorické, tudíž se hodí i na diety. 

Vysušená dužina zralých plodů (tvořená síťovinou cévních svazků) se využívá a to pozor! k tvorbě žíněnek, houbiček (jak na mytí nádobí, nebo těla..), po namočení okamžitě nasaje vodu a změkne -suchá houbička je pevná a tvrdá. Její povrch a struktura je třeba na masáže jako stvořená. Nebojte se houbičky vyvařit, snáší i tuto proceduru .Žínkám z lumfy rozhodně nevadí mýdlo, sprchové gely, ani olejíčky. Před masáží ji klidně pokapejte vonnou silicí. 

Účinky masáže žínkou z lumfy:

Prokrvuje pokožku, která se pak lépe regeneruje. Působí jako jemný peeling. Pokožka je hladká a jemná. Odstraňuje odumřelé kožní buňky a uvolňuje ucpané mazové žlázy. Je jednou z nejúčinnějších prevencí a pomocí při celulitidě. Pomáhá při revmatismu, neboť prokrvuje tkáně v okolí kloubů. Přináší úlevu namoženým a unaveným svalům. Stimuluje krevní oběh a tak celkově osvěžuje a povzbuzuje unavený organismus. 

A jak na to, abychom tu žínku, houbičku z ní měli?

Plody musí být zcela zralé - někdy potřebují i 5 měsíců. V našich podmínkách se sklízejí až v říjnu, nebo listopadu. Pravou dobu poznáte snadno, neboť zralé plody jsou suché, lehké a na jejich konci se otvírá víčko, z něhož se začnou uvolňovat semena. Plody nikdy nenechávejte venku zmrznout. Semena vyklepejte a uschovejte pro příští rok

Plody namočte do vody, v níž se po chvíli začne oddělovat slupka a později i dužina od cévních svazků, pletiva, které bude tvořit žínku. Slupku lze také oddělit již předem, když plodem uhodíte o zeď. Od zbytků dužiny pletivo očistěte pod proudem vody. Vypreparovanou žínku důkladně usušte, nejlépe na slunci, které ji vybělí. SUPER NÁPAD dlouhé plody můžete podle potřeby nařezat na kratší kolečka. Dutinami v žínce snadno protáhnete i provázek, za který lze poté žínku zavěšovat. Prostě úžasná rostlina co si ji vypěstujete doma a dál po sběru jejich semínek znovu a znovu pěstujete. Ušetří vám mnoho korunek a hlavně je to bez chemie, éček, umělotin. Její biologický odpad rozhodně není nic zlého pro naši přírodu. 

Semínka si můžete zakoupit (než budete mít ze své zahrádky svá ), nabízí se na internetu cca 5 semínek za 40 Kč.

  Lehký návod jak pěstovat:

Semínka Lufy si předpěstujte doma při teplotě alespoň 20´C. Vhodná doba pro pěstování je od března do června (akorát čas :)). Hloubka výsevu je 3x hloub co je velikost semínka, nebo 2cm. Pokud chcete urychlit klíčení, můžete semínka před výsevem namočit na dva dny do vody. Nabobtnalá semínka můžete nechat vyklíčit na vlhké vatě (vhodné , když vytvoříte mini skleník nebo dát výsev pod proděravělou fólii) a teprve naklíčená semena vysít do hlíny. Lufa je teplomilná rostlina, u nás se jí nejlépe bude dařit ve skleníku, nebo ve fóliovém krytu. Ale v teplejších oblastech ji můžete bez problému pěstovat venku. Důležité je plné slunce, teplo a ochrana před větrem. Ven se rostlinky přemístí až koncem května, do vzdálenosti 50-60cm od sebe. Mladé rostlinky doporučí zakrýt bílou netkanou textilií, protože jsou opravdu náchylné na ranní mrazíky. 

Lufa vyžaduje dobře propustný substrát s dostatkem živin, který udržujte stále mírně vlhký. Přihnojujte rostliny hnojivem na plodovou zeleninu nebo uleželým kompostem. Vzhledem k tomu, že je to popínavá rostlina, je nutné zajistit ji dostatečnou oporu. Dobře tedy poroste u zídek, plotů, které udrží i velkou váhu plodů.

Moc vám přeji ať se dílo daří ♡