Kaštan

22.05.2022

Kaštan - prací prostředek, ale také jako léčebný zázrak

Jak využít plody kaštanu? Mají mnoho prokázaných léčivých účinků. Jen je prosím nejezte- při vnitřním užití mohou vyvolat nevolnosti nebo křeče žaludku. Dokonce se říká, že všechny části této byliny jsou  jedovaté.

Já osobně z plodů kaštanu každoročně vyrábím mastičky. Léčí záněty, křečové žíly, otoky lymfatických žláz, cévní problémy, hemeroidy, bércové vředy, artritidu, bolesti zad... atd...

Jak na mastičku, nebo tinkturu:

Nasbírejte, oloupejte (někdo neloupe, nebo jen z části) a  nakrájejte 40 kaštanů - plody jírovce maďalu (množství může být i větší, záleží na vás).                                                                                                                                            Vezměte velkou sklenici, do které kaštany vsypte a zalijte celé francovkou - alpou (nebo můžete použít 40% čistý alkohol) , aby byly kaštany ponořené. Takto uzavřete a nechte v chladu a temnu (já mám v lednici ) macerovat cca 3 týdny (můžete i déle). Občas sklenicí zatřeste, ať se promíchá, macerát bude mít kalnou, světle žlutou barvu          Po uplynulém období slijte. Macerát můžete využít již v této podobě, nebo jej můžete zahustit Agarem, nebo jsou další možnosti, například rozehřát kvalitní olej jako je olivový, slunečnicový, mandlový, nebo bambucké máslo, nebo použijte čisté vepřové sádlo. Pokud využijete tyto možnosti, rozdrťte několik kaštanů z macerátu a přidejte do olejové lázně. Prohřívejte asi 20minut, nesmíte vařit! Poté přeceďte a slijte do kelímků, skleniček apd.  Skladujte v chladu.  Používejte i 4x denně na postižené místo. Lehce natírejte, žádné tlačení, hlavně co se týká křečových žil. Jakmile se objeví první zlepšení, potírejte už jen 2x denně.     

Více využití, receptů najdete po celém internetu i také pod názvem koňská mast. Doporučuji si tvořit sami, vaše tinktura, mastička bude určitě více kvalitní a silnější, než ty kupované. Nebo je plno skupinek třeba na Facebooku, kde lidi předávají své přebytky dál. Osobně mohu ještě také podarovat :).


A teď si zkusme z plodu jírovce maďalu - kaštanu-  vyrobit prací prostředek

Účinný přírodní prací prostředek. Alternativou k chemickým pracím práškům, které se vyrábějí z indického stromu - Mýdelníku pravého jsou naše domácí kaštany. 

Spousta pracích prostředků obsahuje chemické látky. Tyto látky dráždí naši pokožku a mohou vyvolat alergie. Prací prostředek z kaštanů však ne. Jako přírodní prostředek bez parfemace je pro naši pokožku obzvlášť šetrný. Je skvělý hlavně pro děti a lidi s citlivou pokožkou, alergiemi a neurodermatitidou. 

V bílém jádru kaštanů se nachází množství účinných rostlinných látek a saponinů. Ty jsou odvozeny z latinského "sapo", což znamená mýdlo. Obsahuje aktivní čisticí látky, které ve styku s vodou pění. Změkčují vodu, rozpouštějí tuky a odstraňují nečistoty. 

Co budete potřebovat: 

Několik čerstvých kaštanů (10ks i více, dle uvážení)                                                                                                          1 litr vlažné vody                                                                                                                                                                  Sklenici s uzávěrem

A jak na to:

 Abyste se dostali k dužině, která je dobře chráněna tvrdou slupkou, bude potřeba použít trochu síly. Osobně kaštany krájím nožem na prkýnku na polovinu, polovinu na čtvrtku a pak sloupnu už kůru lehčeji. Poté je nakrájím na kousky. Čím budou kousky menší, tím lépe se žádoucí látky uvolní. Kousky kaštanů dejte do sklenice a zalijte vlažnou vodou. Zatřepte sklenicí, ihned se tak vytvoří mýdlová pěna.

Nechejte sklenici několik hodin odležet a je hotovo. Hotový prací prostředek přeceďte přes sítko a nalijte před praním do bubnu pračky. Ideální teplota praní je mezi 30-60 °C. Silné znečištění a fleky je třeba před praním ošetřit vhodným přípravkem.

TIP: Kaštanový prací prostředek vydrží v ledničce 2-3 dny. Kaštany si můžete také nadrtit a usušit, budou tak připraveny pro další použití dle návodu výše. 

Kdo chce provonět své prádlo, může si dopomoci přírodními éterickými oleji. Například svěže ovocným citronem nebo klasickou levandulí. Do pytlíčku  (prací sáčky na ochranu prádla) vložte na kousky rozdrcené kaštany, na které nakapete éterický olej a dáte jej přímo do bubnu pračky. 

Moc vám přeji ať se dílo daří ♡