Mydlice lékařská

08.06.2022


Mydlice - přírodní mýdlo, nebo i prací prostředek

  Mydlice obsahuje látky nazývané saponiny. Mají léčivé účinky; mydlicí se dříve léčily nemoci dýchacích cest či kožní choroby. Díky svým chemickým vlastnostem se navíc saponiny chovají jako mýdlo nebo různé čisticí prostředky - ve vodném roztoku pění a odmašťují.

Nejvíc saponinů ukládá mydlice v kořenech a oddencích. Ty se proto odedávna používaly místo mýdla na mytí i praní. Neužívejte vnitřně!

Po celé Evropě se kdysi běžně jako mýdlo k praní, mytí a čistění používal výluh z mydlice neboli mydlicový či mýdlový kořínek. Díky saponinům, které dokážou odmašťovat a změkčovat vodu, účinně a přitom jemně vypere hedvábí, vlněné a další choulostivé tkaniny, aniž by je poškodilo. Kdo hledá čistě přírodní čisticí prostředek do domácnosti, je mydlice tou pravou bylinou.

Prací, mycí a čisticí gel z mydlice

Plnou hrst mydlice lékařské (nakrájený kořen i nasekaná nať) dáme do 500 ml přírodní, chemicky neupravené vody a přivedeme za občasného promíchání k varu. Jakmile začne pěnit (zhruba za půl hodiny), sejmeme. Necháme vychladnout a pak scedíme. Můžeme přidat několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Použijeme jako gel na praní, místo saponátu na ruční mytí nádobí nebo jako tekuté mýdlo.

Nebo jen vyzkoušejte:

Rychlé letní eko mýdlo

Najdeme-li mydlici v přírodě nebo máme-li ji na zahradě, můžeme udělat rychlé přírodní mýdlo. Hlavně děti to bude bavit. Utrhneme několik listů, rozemneme je rukama a pořádně protřepeme s vodou, poměr vody a mydlice vyzkoušíme sami, aby směs pěnila a mydlila. Vznikne hustá a dlouho trvanlivá pěna.

A ještě něco málo k pěstování- jde to vcelku jednoduše :)

Mydlice lékařská pěstování

  • Mydlice lékařská se snadno pěstuje a dobře se rozrůstá.
  • Vyžaduje slunné místo nebo částečně zastíněné a dostatek prostoru.
  • Má ráda spíše vlhčí, propustnou a na humus bohatou půdu.
  • V letních měsících ocení pravidelnou zálivku.
  • Semena mydlice vyséváme na jaře nebo na podzim na povrch substrátu. Ke klíčení potřebují semínka světlo. Doba klíčení při teplotě 15-20 °C je měsíc i déle. Sazenice vysazujeme do sponu alespoň 50 x 40 cm.
  • Na záhonu se často množí samovýsevem.
  • Na podzim můžeme rozdělit starší zdravé trsy nebo oddělit oddenky a vysadit je na nové místo.