Přírodní barvení

17.08.2022

Přírodní barvení je úžasná technika, kterou můžete i dobře využít s dětmi k jejich kreativnímu tvoření. 

Popisuji zde i techniku ECOPRINT, kterou děti určitě zvládnout a vytvoří si tak svůj originální model třeba trička, nebo sukýnky.. Informace jsem dávala dokupy z mnoha českých, ale i zahraničních článků dostupných na internetu. Trochu jsem vše, snad seřadila, aby to bylo přehledné a "čtivé" :). Jinak jsem opustila z rozsáhlého vyjmenování květin, rostlin, které na barvení můžete použít, protože je toho nepřeberná škála počínaje pampeliškou, přes afrikány, svízel až bůhví kam :). 

Zájem o přírodní barviva v poslední době stoupá, lidé si začínají stále více uvědomovat zdravotní a environmentální problémy související s používáním umělých barviv, kterých se celosvětově spotřebuje asi milion tun ročně. Toxické znečištění odpadních vod po barvení umělými barvivy je totiž výrazně vyšší, než je tomu v případě barviv přírodních. Základním zdrojem surovin pro výrobu syntetických barviv je ropa a černouhelný dehet, který se získává z koksu, amoniaku a suchou destilací černého uhlí. Přírodní barviva jsou naproti tomu získávána z obnovitelných zdrojů a vedle nižšího zatížení životního prostředí při výrobě můžou znamenat taky nové tržní příležitosti pro farmáře a malé a střední podniky. Pro nás obyčejný lidi jsou hlavně stále dostupná na kdejaké louce, nebo si přírodní barvivo můžeme prostě vypěstovat doma v květináči .

--------------CO BYCHOM MĚLI VĚDĚT----------------------

Přírodními barvivy lze barvit pouze příze a textilie přírodního původu, jako je bavlna, vlna, len, hedvábí, sisal či juta.Před barvením je potřeba každý materiál důkladně vyprat (nejlépe v mýdlovém roztoku, případně vyvařit a dobře vymáchat, abychom jej zbavili apretury, mastnoty (zejména ovčí vlnu) či škrobů.Používáme gumové rukavice, neboť rostliny bývají i vysoce toxické! Barvy z některých rostlin jsou nestálé a postupně přecházejí do jiných odstínů. Barvicí roztok si nejprve otestujeme na kousku látky nebo starém oděvu. Nádobu, v níž budeme barvit, už nelze použít k vaření potravin! K přírodnímu barvení látek používáme nerezové nebo smaltované nádoby, aby během procesu nedocházelo k nežádoucím chemickým reakcím, které by mohly změnit výsledný odstín barvy. Ze stejného důvodu používáme při míchání barvicí lázně dřevěné vařečky. Barvu z nádobí jen tak nedostaneme, některá barviva mohou být i jedovatá, proto se musí používat staré nádobí, které již nepoužíváme k vaření potravin. Barvy drží i na kůži, proto je dobré při barvení používat gumové rukavice!

---------------Intenzitu barev zvýšíme mořidly---------------

Pokud chceme rozšířit barevnou škálu přírodních barviv a zvýšit výdrž výsledné barvy, můžeme použít mořidla. Proniknou dovnitř látky a zvýrazní barvy. Někdy postačí trocha octa, jindy je potřeba kvalitnější mořidlo. Nejčastěji se používá kamenec, modrá nebo zelená skalice. Sehnat je lze v prodejnách s barvami a s laky nebo v drogeriích. Například pokud kamenec přidáme k ořešáku, získáme zlatohnědou barvu, s cibulí vytvoří zlatožlutou.

-----------Co si připravíme na barvení--------------------------------

Vypranou přízi nebo látku, barvířské rostliny, mořidlo, případně ustalovač barvy (ocet), nádobu na barvení za tepla nerezovou nebo s neporušeným smaltem (aby nedocházelo k nežádoucím chemickým reakcím), pro studené barvení může být i plastová či skleněná, váhu, dřevěnou vařečku nebo klacek zbavený kůry, gumové rukavice, nádobu na máchání, vodu, sporák nebo přenosný vařič.

_______________________________________________________________________________________

                                                                     ECOPRINT

Nebarvené i barvené látky můžeme dekorovat méně známou technikou ecoprint - spočívající v obtisku listů a květů. Přírodní barvy působí na látkách velmi přirozeně (viz foto u příspěvku) a nebo jsem našla úžasné video na Youtube ke shlédnutí jak na to : https://www.youtube.com/watch?v=xxKVW7gTfVo


Nejjednodušší technika ekotisku, která spočívá v poklepání na list nebo květinu.

 - Na klepání je nejlepší kladívko, někdo doporučuje i skleněnou nádobu atd.

- Vyberte si květy, nebo listy, které jsou opravdu čerstvé.

- Pod barvící látku si dejte třeba noviny, barva proniká i pod ní a tak si můžete obarvit i to co nechcete, třeba zadní díl trička. Pokud ale chcete docílit zrcadlového efektu, tak tričko nepodkládejte, na zadní straně trička budete mít lístek zrcadlově vyobrazený .

- Listy, květy si položte na látku, tzv listová kost je v kontaktu s tkaninou.

- Věnujte pečlivou pozornost klepání na listy, květy. Na listy, květy je dobré si položit igelit, nebo folii před klepáním. Voda z nich musí vyjít a vytvořit na látce vzor podobný listům a květům.

- Po ukončení opatrně odstraňujte list a nebo květy z látky.

- Aby se barva zcela absorbovala na tkanině, nechte ji stát hodinu s podmínkou, že celý list, popř květ byl odstraněn. Lepších výsledků lze dosáhnout, pokud se tkanina nechá stát 1-3 dny.

- Dalším krokem je dokončení opláchnutím tkaniny. Hadřík se opláchne vodou smíchanou s kamencem. Není třeba ždímat, můžete takto vysušit na sluníčku.

- doporučuje se po vysušení znovu tkaninu namočit do kamencové vodou po dobu jedné hodiny. Pak opět osušte.

_______________________________________________________________________________________


-------Finální barva záleží na množství použitého materiálu a také na tom, kterou část zeleniny používáte. --------

Mrkev - můžete mít žlutozelenou až světle zelenou barvu, pokud použijete nať. Také kůra z citronu a pomeranče vám obarví látku na krásnou žlutou, okrovou. Nebo kurkuma a vlašský ořech - hnědou barvu lze dobře získat z listů ořešáku vlašského, nezralých ořechů nebo zelených slupek ořechů. Podle množství, čerstvosti suroviny a doby louhování získáme různé odstíny hnědé. Také můžete použít kávová zrna a nebo černý čaj. To mě jen napadlo, kdo jste loupal ořechy, vzpomeňte jak ta hnědá barva se vymývá tak týden z rukou 

Cibule - žlutou barvu dostaneme ze slupek cibule, které se často používají na barvení velikonočních vajec. Podle množství získáme žlutou, žlutooranžovou až světle hnědou nebo načervenalou barvu.

Řepa - růžovou až červenou barvu získáme z červené řepy. Nesmí nás zmást rudý až fialový odstín barvicího nálevu. Stejnou službu udělá i malina, nebo vlčí mák. Můžeme použít i červené zelí, nebo červenou cibuli.

Třezalka tečkovaná - zajímavé je barvení látek třezalkou tečkovanou. Ihned po uvaření rostliny roztok scedíme a první obarvená várka látek bude mít světle zelenou barvu. Poté, když do roztoku vrátíme rostlinu a necháme louhovat přes noc, druhá várka bude obarvená na hnědofialový odstín. Zkuste také zelený čaj.

Borůvky a ostružiny - z nich nám vznikne přírodní modrá barvička. Při barvení myslete na to, že přírodně nabarvené textilie budou v jemných tónech a po uschnutí ještě zesvětlí.

TIPY pro vás

------------------Barvení černým čajem------------

Uvařte v hrnci hodně silný černý čaj (pokud nemáte sypaný, vysypte do hrnce obsah sáčků), přeceďte hustým cedníkem a na hodinu do teplého odvaru látku ponořte. Potom pořádně vymáchejte a nechte chvíli v octovém roztoku. Po vysušení se budete radovat z krásných přírodních odstínů béžové barvy. Podobných tónů můžete docílit i při barvení kávou.

-----------------Kurkumové odstíny žluté------------

Kurkuma se teď těší velké oblibě. Je zdraví prospěšná, ale i sytě a intenzivně barví - hezkou teplou žlutou barvou. Kurkumu si kupte mletou. Stačí přibližně 2 kávové lžičky do 5 l barvicí lázně. Nechte ji vařit asi 30 minut a pak vložte látku do hrnce, ponořte a nechte ji tam několik minut nebo déle, podle toho, jak intenzivní barvu chcete. Obarvenou látku z roztoku vytáhněte a vymáchejte. Potom opět nechte chvíli v octovém roztoku. Teď už jen stačí látku nechat uschnout na sušáku. 

 ------------Pudrově růžová od avokáda-----------------

Avokádo, které překvapivě tuhle barvu dokáže vykouzlit. K snídani si můžete dát oblíbený avokádový toust a ze zbylých slupek a pecek pak obarvíte třeba tričko. Avokádové slupky i jádra je potřeba pořádně očistit. Slupky od zelené dužiny a z jader oloupejte hnědé slupky. Očištěné slupky a jádra rozkrájejte na menší kousky a dejte do hrnce. Pak jen zalijte vodou a přiveďte k varu. Vařte na mírném ohni několik desítek minut a vložte látku do odvaru. Máčejte tak dlouho, jak intenzivní barvu si přejete - čím déle, tím bude tmavší. Nakonec látku důkladně propláchněte , na chvíli naložte do octového roztoku a nechte uschnout.

----------------------Tipy jak ještě na to ----------------------

- Navážíme si rostliny k barvení. Budeme potřebovat dvojnásobek až trojnásobek hmotnosti barveného materiálu.

- Podrcené rostliny či plody zabalené v gáze namočíme do vody, jinak budeme muset hotový výluh přecedit. Pro získání výluhu je máčíme 12 až 24 hodin, pro odvar postačí kratší povaření.

- Na studenou barvicí lázeň lze použít plastové nebo skleněné nádoby.

- K obarvení 100 g suché příze nebo látky si připravíme 3 až 5 l barvicího roztoku.

- Můžeme přidat mořidlo (na 1 kg rostlin asi 10 dkg).

- Jednou z metod získání barviva je odvar. Hodí se na něj i slupky z cibule. 

- Ve studeném roztoku necháme materiál ponořený alespoň hodinu. Pro len musí být horký a doba barvení minimálně půl hodiny. Čím déle materiál v roztoku ponecháme, tím bude barva intenzivnější.

- Dbáme na to, aby byla látka v nádobě volně rozložená a kompletně ponořená. Pravidelně ji důkladně mícháme.

- Při barvení za tepla materiál vyndáme až po vychladnutí roztoku.

- Poté přízi či látku vymácháme ve vodě, máchání opakujeme, dokud voda nezůstane čistá.

- Barvený materiál mícháme i vyndáváme vždy dřevěnou vařečkou nebo tyčkou.

- Vodu z látky či příze jemně vymačkáme, neždímeme.

- Pověsíme na šňůru mimo dosah slunečních paprsků a necháme uschnout. 

- Bavlna, len, hedvábí a vlna se barví nejsnadněji a barvivo budou absorbovat lépe než syntetické tkaniny, jako je polyester nebo umělé hedvábí.

-----Na co si dát při barvení oděvů a látek pozor---------

Při barvení oděvů musíme dbát na to, aby nádoba, ve které budeme látku barvit, byla dostatečně velká. Látka v ní musí být volně rozložená a musí se celá ponořit do vody. Kdyby byla látka příliš namačkána v malé nádobě, barva se nedostane všude a zůstanou na ní nenabarvené skvrny.